Sort by

Ewan Gleadow has logged 964 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wave

The Wave

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jackboots on Whitehall

Jackboots on Whitehall

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tune

The Tune

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ballistic: Ecks vs. Sever

Ballistic: Ecks vs. Sever

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
16
John Henry

John Henry

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great White Silence

The Great White Silence

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Togo

Togo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry