Sort by

Ewan has logged 42 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where the Day Takes You

Where the Day Takes You

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry