Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Doctor Who: The Myth Makers

Doctor Who: The Myth Makers

1965
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Who: Galaxy 4

Doctor Who: Galaxy 4

1965
×
★★★
Edit this entry  
04
Doctor Who: The Time Meddler

Doctor Who: The Time Meddler

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Who: The Chase

Doctor Who: The Chase

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: The Space Museum

Doctor Who: The Space Museum

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: The Crusade

Doctor Who: The Crusade

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Web Planet

Doctor Who: The Web Planet

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Romans

Doctor Who: The Romans

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Rescue

Doctor Who: The Rescue

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: The Dalek Invasion of Earth

Doctor Who: The Dalek Invasion of Earth

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Who: Planet of Giants

Doctor Who: Planet of Giants

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Doctor Who: The Reign of Terror

Doctor Who: The Reign of Terror

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
August Underground

August Underground

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Who: The Aztecs

Doctor Who: The Aztecs

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Who: The Edge of Destruction

Doctor Who: The Edge of Destruction

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Who: An Unearthly Child

Doctor Who: An Unearthly Child

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Who: Resolution

Doctor Who: Resolution

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry