Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
Chris Salt
Pro
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for Chris
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Chris’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2012
All time
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Chris has
logged 375 entries for films during 2012.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2012
31
Days of Youth
1929
×
★★★½
Edit this entry
29
Encounters at the End of the World
2007
×
★★★★½
Edit this entry
28
24 Hour Party People
2002
×
★★★★
Edit this entry
28
Fighting Elegy
1966
×
★★★★
Edit this entry
27
No Greater Love
2009
×
★★½
Read the review
Edit this entry
27
The Great Silence
1968
×
★★★½
Edit this entry
27
Fando and Lis
1968
×
★★★½
Edit this entry
25
Tokyo Godfathers
2003
×
★★★★½
Edit this entry
25
Phantasm
1979
×
★★★½
Edit this entry
25
Piccadilly
1929
×
★★★★
Edit this entry
24
Twilight of the Ice Nymphs
1997
×
★★★★
Edit this entry
23
The Phantom Carriage
1921
×
★★★★
Edit this entry
20
Joanna
1968
×
★★★
Edit this entry
16
The Goonies
1985
×
★★★½
Edit this entry
16
Double Dare
2004
×
★★★★
Edit this entry
15
Pulse
2001
×
★★★½
Edit this entry
13
The Beyond
1981
×
★★★★
Edit this entry
12
Everybody's Woman
1934
×
★★★★
Edit this entry
09
Brief Encounter
1945
×
★★★★★
Edit this entry
09
Demons
1985
×
★★★½
Edit this entry
05
Zombie Flesh Eaters
1979
×
★★★½
Edit this entry
04
Red Road
2006
×
★★★★
Edit this entry
04
The Lovers on the Bridge
1991
×
★★★★½
Edit this entry
04
Red State
2011
×
★★½
Read the review
Edit this entry
03
Marie Antoinette
2006
×
★★★½
Edit this entry
02
Container
2006
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
01
Princess Raccoon
2005
×
★★★★½
Edit this entry
Nov
2012
28
Tokyo Drifter
1966
×
★★★★
Edit this entry
27
Faust
1994
×
★★★★
Edit this entry
27
Michael
1924
×
★★★★
Edit this entry
27
Burden of Dreams
1982
×
★★★★
Edit this entry
26
The Passion of Joan of Arc
1928
×
★★★★½
Edit this entry
24
I Like Killing Flies
2004
×
★★★★
Edit this entry
24
[REC]³ Genesis
2012
×
★★★★
Edit this entry
21
Night and the City
1950
×
★★★★
Edit this entry
20
Resident Evil: Extinction
2007
×
★★★
Read the review
Edit this entry
20
Convoy
1940
×
★★★
Edit this entry
19
Black Cat, White Cat
1998
×
★★★★
Edit this entry
19
Ring of Bright Water
1969
×
★★★
Edit this entry
18
Floating Clouds
1955
×
★★★★½
Edit this entry
17
Trouble in Paradise
1932
×
★★★★½
Edit this entry
17
Duck Soup
1933
×
★★★½
Edit this entry
16
The Piano Teacher
2001
×
★★★★
Edit this entry
13
The Child
2005
×
★★★★
Edit this entry
12
Tuesday, After Christmas
2010
×
★★★★
Edit this entry
12
Upside Down: The Creation Records Story
2010
×
★★★½
Edit this entry
12
Honey
2010
×
★★★★
Edit this entry
12
Being Elmo: A Puppeteer's Journey
2011
×
★★★★
Edit this entry
11
Inland Empire
2006
×
★★★★½
Edit this entry
11
Five Women
1996
×
★★★½
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
8