• It has to be lived once and dreamed twice

    ★★★

  • mother!

  • The Shape of Water

  • Get Out

    ★★½

  • Four Diamonds

    ★½

  • Tangerine

    ★★½

  • Animus

    ★★★

  • Mainsqueeze

    ★½

  • The Tribe

  • The Grand Budapest Hotel

  • Nymphomaniac

    ★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★

  • Escape from Tomorrow

  • Still Life (Betamale)

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★

  • Fateful Findings

    ★★★½

  • G.B.F.

    ★½

  • Comma Boat

    ★★★½

  • Center Jenny

    ★★★½

  • Cloud Atlas

  • Spring Breakers

    ★½

  • Cosmopolis

    ★★

  • Walker

  • A Brief History of John Baldessari

    ★½

  • Closure of Catharsis

    ★★

  • Samsara

  • Pastourelle

    ★★★

  • Black Swan

  • ODDSAC

    ★½

  • Aubade

    ★★★½

  • Enter the Void

    ★½

  • No Reason To Exist

    ★★½

  • Compline

    ★★★½

  • Nothing Is More Beautiful Than Nothing

    ★★★

  • P.opular S.ky (section-ish)

    ★★★½

  • Trees of Syntax, Leaves of Axis

    ★★½

  • The Wrestler

  • Speed Racer

  • Horizontal Boundaries

    ★★½

  • Routine Holiday

    ★★★½

  • Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

    ★★★

  • Holy Woods

  • I-Be Area

    ★★★½

  • Black and White Trypps Number Three

  • Paranoid Park

    ★★½

  • To Be Continued

    ★★★½

  • Paraguayan Hammock

    ★★★★½

  • Running with Scissors

  • Syndromes and a Century

    ★★★½

  • Colossal Youth

    ★★★½

  • Southland Tales

    ★★★

  • Instructions for a Light and Sound Machine

    ★★★½

  • A Family Finds Entertainment

    ★★

  • Women Workers Leaving the Factory

    ★★★

  • Oxhide

    ★★½

  • Celestial Subway Lines/Salvaging Noise

    ★★★

  • The Bridge of Arts

    ★★

  • Mind Game

    ★★

  • The Stepford Wives

    ★★★

  • Mysterious Skin

  • Tropical Malady

    ★★½

  • Mean Girls

    ★★★½

  • Ten Skies

    ★★★½

  • Shooting at the Moon

    ★½

  • The Hedge Theater

    ★★★

  • Party Monster

    ★★½

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★

  • The Room

    ★★★½

  • Dogville

    ★★½

  • Peggy and Fred in Hell: The Complete Cycle

    ★★★★½

  • At the First Breath of Wind

    ★★★½