michael has logged 186 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sleep

Sleep

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★
Edit this entry  
15
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dark Places

Dark Places

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hostel

Hostel

2005
×
Edit this entry  
03
Cube

Cube

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
Creep

Creep

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★½
Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Binge

The Binge

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry