Sort by

john has logged 245 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry