Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
john

john

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for john
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • john’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

    White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch 2022

    ★ Watched by john 24 Apr 2022

    Completely flat, uninspired documentary. Probably ordered by the new A&F management themselves as part of their rebranding, judging by the last 6 minutes.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by john 16 Apr 2022

    Kinda hoped that Batman and Catwoman would fuck onscreen but okay

  • Worst Roommate Ever

    Worst Roommate Ever 2022

    ★★★★ Watched by john 15 Apr 2022

    For the love of god, shut down Craigslist

  • Cars 3

    Cars 3 2017

    ★★½ Watched by john 15 Apr 2022

    car_movie.mp4

  • Cars 2

    Cars 2 2011

    ★★★ Watched by john 15 Apr 2022

    How are the cars consuming their beverages

  • Return to Space

    Return to Space 2022

    ★★★ Watched by john 13 Apr 2022

    Cool SpaceX promo

  • Torn

    Torn 2021

    ★★★½ Watched by john 03 Apr 2022

    Literally Jim Carrey and Paul Bettany

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island 2020

    ★★★ Watched by john 25 Mar 2022

    Thank you Pete Davidson for your continued representation of the “Skinny pale guy with Crohn’s” community

  • Last Breath

    Last Breath 2019

    ★★★★ Watched by john 24 Mar 2022

    I was baffled when he showed up alive, what an incredible story. That Dave guy seems like a whole weirdo though

  • The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman

    The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman 2022

    ★★★★ Watched by john 23 Mar 2022

    The less glamorous and much more evil big brother of The Tinder Swindler

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    ★★★½ Watched by john 23 Mar 2022

    Dude‘s a real crook he even managed to get the COVID vaccine early by faking to be a paramedic lmfao

  • Dopesick

    Dopesick 2021

    ★★★★ Watched by john 23 Mar 2022

    Paracetamol really gotta do the job for the rest of my life man

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 41

Review Tags

19
  • netflix
  • bluray
  • prime
  • cinema
  • ipad
  • mubi
  • disneyplus
  • dvd
  • on a plane
  • tv
  • youtube
  • sky
  • itunes
  • stream
  • appletvplus
  • arte
  • skyticket
  • tokyo
  • vimeo
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro