Sort by

marisa has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Edit this entry  
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cherry Magic! Thirty Years of Virginity Can Make You a Wizard?!

Cherry Magic! Thirty Years of Virginity Can Make You a Wizard?!

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Ripper

The Ripper

2020
×
Edit this entry  
22
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Edit this entry  
21
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
15
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Edit this entry  
03
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nowhere

Nowhere

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Edit this entry  
17
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★½
Edit this entry