Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quesadilla

Quesadilla

2019
×
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Hungry

The Good, the Bad and the Hungry

×
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We hold where study

We hold where study

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whose Utopia?

Whose Utopia?

2006
×
Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry