Sort by

Chris has logged 350 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Plausible Impossible

The Plausible Impossible

1956
×
Read the review Edit this entry  
12
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry