Sort by

Chris has logged 263 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We hold where study

We hold where study

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whose Utopia

Whose Utopia

2006
×
Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sophia

Sophia

2018
×
Edit this entry  
19
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Met the Walrus

I Met the Walrus

2007
×
Edit this entry  
18
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of Elijah Lee

The Trial of Elijah Lee

2020
×
Edit this entry  
11
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
11
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
11
Epilogue

Epilogue

2005
×
Edit this entry  
11
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
Read the review Edit this entry  
09
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry