• The Plausible Impossible

    ★★★★

  • The Silent World

    ★★★★

  • The Story of the Animated Drawing

    ★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Gumbasia

  • Blinkity Blank

    ★★★★

  • White Christmas

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Much Ado About Nutting

    ★★★½

  • Million Dollar Mermaid

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Duck and Cover

  • Neighbours

    ★★★

  • An American in Paris

    ★★★½

  • On the Town

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★★

  • Anchors Aweigh

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Victory Through Air Power

  • Der Fuehrer's Face

  • Casablanca

    ★★★★

  • The New Spirit

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Strike Up the Band

    ★★★½

  • Dots

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • An Optical Poem

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Allegretto

  • Top Hat

    ★★★½

  • The Band Concert

  • 42nd Street

    ★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Rhythm 23

    ★★★

  • Rhythm 21

    ★★½

  • The Sinking of the Lusitania

  • Gertie the Dinosaur

  • How a Mosquito Operates

  • Those Awful Hats

  • Electrocuting an Elephant

  • Tearing down the spanish Flag

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • Athlete Swinging a Pick

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • The Good, the Bad and the Hungry

  • The Lego Symbiote Police Department

  • Free Willy Collection