• Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Hocus Pocus

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Much Ado About Nothing

  • Groundhog Day

  • Aladdin

  • The Addams Family

  • Madame Bovary

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • Kiki's Delivery Service

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Earth Girls Are Easy

  • Die Hard

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Wall Street

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Jean de Florette

    ★★★★

  • Castle in the Sky

  • Aliens

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★½

  • Ghostbusters

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Battle of Algiers

    ★★★½

  • West Side Story

  • Rebel Without a Cause

  • Bambi

  • Army of Thieves