2009

Ezra Cubero Ezra Cubero’s year in review

Ezra’s highest rated films

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Wanted

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★★

  • Zombieland

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★½

  • The Hangover

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Adventureland

    ★★★★

  • 9

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Ice Age

    ★★★★

  • Get Smart

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Adventureland

Apr 4

Most Watched

Avatar

twice

District 9

twice

Transformers: Revenge of the Fallen

twice

Last Film

Avatar

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Adventure
21 films
Comedy
19 films
Sci Fi
14 films
Family
14 films
Action
13 films
Animation
11 films
Fantasy
7 films
Thriller
7 films
Drama
2 films
Crime
1 film
USA
36 films
Canada
5 films
UK
4 films
Germany
4 films
New Zealand
2 films
Spain
1 film
Italy
1 film
Czechia
1 film
English
36 films
Spanish
5 films
French
3 films
Afrikaans
2 films
Xhosa
2 films
German
2 films
Zulu
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Toy Story
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Year One
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Aliens in the Attic
Average weighted rating:

2.1

Films watched in 2009

  • Avatar
  • Avatar
  • Fantastic Mr. Fox
  • This Is It
  • Planet 51
  • A Christmas Carol
  • Where the Wild Things Are
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Zombieland
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • 9
  • Inglourious Basterds
  • District 9
  • District 9
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • The Hangover
  • Aliens in the Attic
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • G-Force
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Wanted
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Year One
  • Ice Age: The Meltdown
  • Ice Age
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Land of the Lost
  • Land of the Lost
  • Up
  • Angels & Demons
  • Get Smart
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Star Trek
  • Adventureland

Highly rated films Ezra missed

  • Mary and Max
  • About Elly
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Castaway on the Moon
  • A Prophet
  • Mother
  • The Cove

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more