2011

Ezra Cubero Ezra Cubero’s year in review

Ezra’s highest rated films

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Artist

    ★★★★★

  • Super 8

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Green Hornet

Jan 6

Most Watched

Super 8

6 times

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

4 times

Kung Fu Panda 2

3 times

Last Film

Insidious

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Comedy
43 films
Adventure
40 films
Drama
38 films
Family
34 films
Thriller
33 films
Action
32 films
Fantasy
27 films
Animation
24 films
Sci Fi
24 films
Crime
17 films
USA
127 films
UK
20 films
Canada
6 films
France
5 films
New Zealand
5 films
Germany
3 films
Spain
2 films
Australia
2 films
India
1 film
English
131 films
Spanish
12 films
French
10 films
Italian
7 films
Japanese
4 films
Portuguese
4 films
German
4 films
Latin
3 films
Thai
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Bucky Larson: Born to Be a Star
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Hoodwinked Too! Hood VS. Evil
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 2011

  • Insidious
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • War Horse
  • The Adventures of Tintin
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Sitter
  • The Artist
  • Super 8
  • The Descendants
  • The Muppets
  • Hugo
  • Arthur Christmas
  • Super 8
  • Super 8
  • The Muppets
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Happy Feet Two
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • In Time
  • Tower Heist
  • Puss in Boots
  • Paranormal Activity 3
  • 50/50
  • Drive
  • The Lion King
  • Warrior
  • Bucky Larson: Born to Be a Star
  • Contagion
  • Shark Night
  • Kung Fu Panda 2
  • Transformers: Dark of the Moon
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Colombiana
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • 30 Minutes or Less
  • Final Destination 5
  • The Help
  • The Godfather: Part III
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Change-Up
  • The Smurfs
  • Cowboys & Aliens
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Tree of Life
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Super 8
  • Captain America: The First Avenger
  • Winnie the Pooh
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Warriors
  • The Green Mile
  • The Shawshank Redemption
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Transformers: Dark of the Moon
  • No Country for Old Men
  • Horrible Bosses
  • The Godfather: Part II
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Shining
  • A Clockwork Orange
  • The Godfather
  • Cars 2
  • Green Lantern
  • There Will Be Blood
  • Friends with Benefits
  • Super 8
  • Super 8
  • X-Men: First Class
  • The Hangover Part II
  • Kung Fu Panda 2
  • The Hangover Part II
  • Bad Teacher
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Kung Fu Panda 2
  • Priest
  • Fast Five
  • Hoodwinked Too! Hood VS. Evil
  • Thor
  • Scream 4
  • Rio
  • Sucker Punch
  • Your Highness
  • Source Code
  • Battle: Los Angeles
  • Rango
  • The King's Speech
  • The Social Network
  • Inception
  • Black Swan
  • Winter's Bone
  • The Fighter
  • True Grit
  • The Kids Are All Right
  • 127 Hours
  • Toy Story 3
  • Drive Angry
  • Big Mommas: Like Father, Like Son
  • Paul
  • Saw III
  • Your Highness
  • Buried
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Finding Nemo
  • Buried
  • Sanctum
  • Toy Story 3
  • Take Me Home Tonight
  • Ratatouille
  • Cars
  • Adventureland
  • Saw: The Final Chapter
  • No Strings Attached
  • Dude, Where’s My Car?
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • District 9
  • How to Train Your Dragon
  • Avatar
  • The Green Hornet

Highly rated films Ezra missed

  • Game of Thrones: Complete History and Lore
  • A Separation
  • Samsara
  • The Intouchables
  • The Turin Horse
  • Oslo, August 31st
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Weekend

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more