2015

Ezra Cubero Ezra Cubero’s year in review

Ezra’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 193 Films watched
  • 16.1 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Begin Again

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

5 times

Inside Out

5 times

Steve Jobs

4 times

Last Film

Brooklyn

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
87 films
Comedy
63 films
Adventure
59 films
Action
58 films
Thriller
46 films
Sci Fi
45 films
Family
31 films
Animation
30 films
Crime
27 films
Romance
23 films
USA
177 films
UK
24 films
Germany
9 films
Canada
5 films
France
4 films
Spain
3 films
China
3 films
Ireland
3 films
Switzerland
3 films
Belgium
3 films
English
190 films
French
22 films
Spanish
15 films
Italian
12 films
German
12 films
Russian
7 films
Portuguese
3 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Ezra’s most liked review

Inside Out

★★★★★

I love Pixar. I'll go as far as to say that nine of their films are among some of my favorite movies of all-time. Well, it's time to add a tenth because "Inside Out" is not just the best animated film I've seen since "WALL-E," but it's one of the…

More reviews

Ezra’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Girl in the Photographs
Average weighted rating:

2.1

Films watched in 2015

  • Brooklyn
  • James White
  • The Peanuts Movie
  • The Big Short
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Night Before
  • Joy
  • Return of the Jedi
  • The Revenant
  • The Empire Strikes Back
  • The Hateful Eight
  • Creed
  • Star Wars
  • The Good Dinosaur
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Spectre
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Skyfall
  • Casino Royale
  • Inside Out
  • Aladdin
  • The Room
  • Taxi Driver
  • Steve Jobs
  • Miles Ahead
  • Son of Saul
  • The Walk
  • Man on Wire
  • Bridge of Spies
  • The Iron Giant
  • Steve Jobs
  • Steve Jobs
  • Slumdog Millionaire
  • Aloha
  • The Martian
  • The Lobster
  • Hotel Transylvania 2
  • The Intern
  • Sleeping with Other People
  • Everest
  • The Martian
  • Spotlight
  • Southbound
  • High-Rise
  • Equals
  • Anomalisa
  • Room
  • Black Mass
  • The Family Fang
  • The Girl in the Photographs
  • Evolution
  • The Meddler
  • Freeheld
  • The Devil's Candy
  • Beasts of No Nation
  • Kill Your Friends
  • Youth
  • Hardcore Henry
  • Maggie's Plan
  • The Danish Girl
  • I Saw the Light
  • Sicario
  • Green Room
  • London Road
  • Unfriended
  • The Drop
  • Z for Zachariah
  • American Ultra
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Straight Outta Compton
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Gift
  • Fantastic Four
  • The End of the Tour
  • Wet Hot American Summer
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mistress America
  • Something Wild
  • Mission: Impossible
  • Southpaw
  • Pixels
  • Irrational Man
  • The Overnight
  • Inside Out
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • Trainspotting
  • Steve Jobs
  • Her
  • Silver Linings Playbook
  • The Death of
  • Minions
  • Despicable Me 2
  • Despicable Me
  • Ted 2
  • Dope
  • Ted
  • Inside Out
  • Inside Out
  • Jurassic World
  • Jurassic Park
  • Entourage
  • Spy
  • Inside Out
  • Monsters University
  • Brave
  • Cars 2
  • Toy Story 3
  • Up
  • WALL·E
  • Ratatouille
  • Tomorrowland
  • Cars
  • Mad Max: Fury Road
  • The Incredibles
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Toy Story 2
  • A Bug's Life
  • Toy Story
  • Mad Max: Fury Road
  • Burnt
  • Welcome to Me
  • Avengers: Age of Ultron
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • Guardians of the Galaxy
  • Thor
  • Iron Man
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The First Avenger
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man 3
  • Lost River
  • Ex Machina
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Carol
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • The Departed
  • Annie Hall
  • True Story
  • Cinderella
  • It Follows
  • Focus
  • Chappie
  • Whiplash
  • Hot Tub Time Machine 2
  • '71
  • The Grand Budapest Hotel
  • Whiplash
  • The Imitation Game
  • American Sniper
  • Selma
  • Birdman
  • The Theory of Everything
  • Boyhood
  • Wild Tales
  • Spaceballs
  • Fifty Shades of Grey
  • Accidental Love
  • Jupiter Ascending
  • The Voices
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • Project Almanac
  • Birdman
  • Nightcrawler
  • Buried
  • The Lego Movie
  • Paddington
  • Gone Girl
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Big Eyes
  • Boyhood
  • Se7en
  • The Spectacular Now
  • Begin Again

Highly rated films Ezra missed

  • The Second Mother
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Bitter Lake
  • Listen to Me Marlon
  • Amy

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more