2016

Ezra Cubero Ezra Cubero’s year in review

Ezra’s highest rated films

  • Silence

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • Sausage Party

    ★★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Like Crazy

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

The Hateful Eight

Jan 2

Most Watched

La La Land

7 times

Sausage Party

4 times

Zootopia

3 times

Last Film

Passengers

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Comedy
72 films
Adventure
56 films
Action
38 films
Thriller
37 films
Family
32 films
Fantasy
32 films
Animation
27 films
Romance
26 films
Sci Fi
23 films
USA
177 films
UK
31 films
France
15 films
Canada
14 films
Germany
8 films
Ireland
5 films
China
5 films
Australia
4 films
Belgium
3 films
Taiwan
3 films
English
194 films
French
12 films
Spanish
12 films
Russian
8 films
German
7 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
Romanian
4 films
Arabic
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Ezra’s most liked review

La La Land

★★★★★

#TIFF16 Film #15:

The Oscar race is over. "La La Land" is as delightfully brilliant as movies get. It's a movie so vibrant, hopeful, energetic, and magical that I was shaking in my seat. Right from the knockout opening scene to the powerhouse ending, I was in complete awe. Good luck to the rest of the Oscar players trying to beat this absolute masterpiece.

More reviews

Ezra’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Katie Says Goodbye
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2016

  • Passengers
  • Collateral Beauty
  • Hidden Figures
  • The Neon Demon
  • Captain Fantastic
  • Florence Foster Jenkins
  • Why Him?
  • Love & Friendship
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Wiener-Dog
  • Silence
  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Silence
  • Star Wars: The Force Awakens
  • La La Land
  • Office Christmas Party
  • La La Land
  • Zootopia
  • Whiplash
  • La La Land
  • Fences
  • Patriots Day
  • Moana
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Nocturnal Animals
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • An Officer and a Gentleman
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Arrival
  • Sausage Party
  • Hacksaw Ridge
  • Doctor Strange
  • Lights Out
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Anomalisa
  • Eye in the Sky
  • Moonlight
  • The Lost City of Z
  • Elle
  • The Accountant
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Denial
  • Jackie
  • 13th
  • The Girl on the Train
  • 20th Century Women
  • The Rehearsal
  • Deepwater Horizon
  • Paterson
  • Hamilton's America
  • Hell or High Water
  • White Girl
  • Bad Moms
  • Storks
  • The Magnificent Seven
  • Sully
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Sadako vs. Kayako
  • Mascots
  • The Edge of Seventeen
  • Bleed for This
  • Raw
  • Dog Eat Dog
  • Lion
  • Loving
  • Buster's Mal Heart
  • The Autopsy of Jane Doe
  • La La Land
  • Sing
  • Una
  • Christine
  • Jackie
  • My Entire High School Sinking Into the Sea
  • Rats
  • The Bad Batch
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • Raw
  • American Honey
  • The Red Turtle
  • La La Land
  • Nocturnal Animals
  • Katie Says Goodbye
  • Chuck
  • A Monster Calls
  • The Belko Experiment
  • Moonlight
  • My Life as a Zucchini
  • Carrie Pilby
  • Headshot
  • Colossal
  • Catfight
  • Arrival
  • Free Fire
  • Toni Erdmann
  • A Single Man
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Nice Guys
  • Don't Breathe
  • Kubo and the Two Strings
  • Morris from America
  • War Dogs
  • Sausage Party
  • Sausage Party
  • The Little Prince
  • Café Society
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Pete's Dragon
  • Suicide Squad
  • 20th Century Women
  • Beginners
  • Jason Bourne
  • Don't Think Twice
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • The Secret Life of Pets
  • The Comedian
  • Ghostbusters
  • The Purge: Election Year
  • Ghostbusters
  • Independence Day: Resurgence
  • Swiss Army Man
  • The BFG
  • Like Crazy
  • Central Intelligence
  • Finding Dory
  • Finding Nemo
  • Warcraft
  • Now You See Me 2
  • The Witch
  • The Conjuring
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • X-Men: Apocalypse
  • Money Monster
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Angry Birds Movie
  • Steve Jobs
  • War Machine
  • The Nice Guys
  • A Bigger Splash
  • Faults
  • Captain America: Civil War
  • Sausage Party
  • This Is the End
  • Purple Rain
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Keanu
  • Sing Street
  • Captain America: Civil War
  • The Jungle Book
  • Everybody Wants Some!!
  • Once
  • Mean Streets
  • Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey
  • Everybody Wants Some!!
  • Dazed and Confused
  • Zootopia
  • Midnight Special
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Grimsby
  • 10 Cloverfield Lane
  • Cloverfield
  • Spotlight
  • Zootopia
  • Spotlight
  • The Martian
  • Bridge of Spies
  • Mad Max: Fury Road
  • Spotlight
  • The Revenant
  • Room
  • The Big Short
  • Brooklyn
  • Hardcore Henry
  • Steve Jobs
  • Deadpool
  • Zoolander 2
  • Zoolander
  • Deadpool
  • Hail, Caesar!
  • Kung Fu Panda 3
  • Kung Fu Panda 2
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Kung Fu Panda
  • Beasts of No Nation
  • The Hateful Eight
  • Pulp Fiction
  • The Hateful Eight

Highly rated films Ezra missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Bo Burnham: Make Happy
  • I Am Not Your Negro
  • Aquarius
  • Cameraperson

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more