2017

Ezra Cubero Ezra Cubero’s year to date

Ezra’s highest rated films

  • Her

    ★★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • The World's End

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 22

Most Watched

La La Land

6 times

Dunkirk

3 times

Baby Driver

3 times

Last Film

Her

Aug 20

Genres, Countries & Languages

Drama
49 films
Action
30 films
Comedy
27 films
Sci Fi
25 films
Thriller
24 films
Animation
23 films
Fantasy
22 films
Adventure
21 films
Family
14 films
Romance
13 films
USA
83 films
UK
15 films
Japan
14 films
Canada
4 films
Australia
4 films
Netherlands
3 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
China
2 films
English
88 films
Japanese
17 films
German
8 films
French
7 films
Spanish
4 films
Cantonese
2 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Hungarian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Ezra’s most liked review

Logan

★★★★½

After the first solo Wolverine film being one of the worst superhero films ever made and the second film being moderately entertaining at best, I am beyond ecstatic with how much I loved "Logan." It's a bold, risk-taking superhero film with high stakes, real consequences, and genuine character drama. Hugh…

More reviews

Ezra’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

L.A. Times
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2017

  • Her
  • The Hitman's Bodyguard
  • In This Corner of the World
  • Good Time
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Ingrid Goes West
  • Brigsby Bear
  • The Wind Rises
  • Dunkirk
  • The Emoji Movie
  • Spirited Away
  • Kiki's Delivery Service
  • The World's End
  • Dunkirk
  • A Scanner Darkly
  • Dunkirk
  • L.A. Times
  • A Ghost Story
  • Your Name.
  • Spider-Man: Homecoming
  • Howl's Moving Castle
  • Spider-Man: Homecoming
  • Ponyo
  • Princess Mononoke
  • Following
  • Baby Driver
  • Your Name.
  • The Beguiled
  • Spirited Away
  • My Neighbor Totoro
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Book of Henry
  • Cars 3
  • It Comes at Night
  • Inside Out
  • Fist Fight
  • Okja
  • Rough Night
  • Wonder Woman
  • Wonder Woman
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Baby Driver
  • Alien: Covenant
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Lovers
  • The Founder
  • La La Land
  • Love & Mercy
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • T2 Trainspotting
  • The Graduate
  • Pete's Dragon
  • The Fate of the Furious
  • Split
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • La La Land
  • Donnie Darko
  • Blade Runner
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Scream
  • Baywatch
  • Ghost in the Shell
  • Ghost in the Shell
  • Life
  • Get Out
  • Beauty and the Beast
  • Beauty and the Beast
  • Daddy's Home
  • Annihilation
  • Moonlight
  • Doubt
  • Logan
  • Kong: Skull Island
  • Arrival
  • Get Out
  • Hidden Figures
  • Fences
  • Arrival
  • Moonlight
  • La La Land
  • Lion
  • Hacksaw Ridge
  • Manchester by the Sea
  • Hell or High Water
  • Logan
  • The Lego Movie
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • Mystery Team
  • The Lego Movie
  • La La Land
  • La La Land
  • Split
  • La La Land

Highly rated films Ezra missed

  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Five Came Back
  • Oh, Hello: On Broadway
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • God's Own Country
  • Wind River

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more