Flávia has logged 288 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★½
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
Days of Glory

Days of Glory

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★
Edit this entry  
11
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Teahouse of the August Moon

The Teahouse of the August Moon

1956
×
★★
Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
03
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★
Edit this entry  
22
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★½
Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Not of This Earth

Not of This Earth

1957
×
★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
The General Died at Dawn

The General Died at Dawn

1936
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Man from Planet X

The Man from Planet X

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The House in the Square

The House in the Square

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen: Live in Rio

Queen: Live in Rio

1985
×
Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★½
Edit this entry