2017

Fabi__ Fabi__’s year in review

Fabi__’s highest rated films

  • Psycho

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Valley of Gwangi

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 104 Films watched
  • 8.7 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Godzilla vs. Mechagodzilla II

Jun 9

Last Film

1922

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Adventure
38 films
Action
37 films
Horror
35 films
Sci Fi
34 films
Thriller
33 films
Drama
30 films
Comedy
18 films
Fantasy
17 films
Family
14 films
Crime
13 films
USA
81 films
UK
18 films
Germany
13 films
Japan
10 films
Canada
7 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
Austria
2 films
English
87 films
German
14 films
French
10 films
Japanese
9 films
Spanish
5 films
Arabic
4 films
Italian
2 films
Portuguese
2 films
Swedish
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 63

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Fabi__’s most liked review

Nosferatu

★★★★½

So, nun habe ich mir dieses 95 Jahre alte Stück (deutscher) Filmgeschichte auch mal angesehen. Trotz dieses für die meisten unvorstellbaren Alters schafft der Film es trotzdem, eine Faszination auszuüben und einen mit seinen Bildern, Landschaften und Kulissen zu unterhalten. Die schauspielerische Leistung ist, wie zu dieser Zeit üblich, sehr…

More reviews

Fabi__’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Bigfoot
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Rübezahls Schatz

Films watched in 2017

  • 1922
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Rübezahls Schatz
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Paddington
  • Good bye, Lenin!
  • The Terminator
  • Green Room
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Martyrs
  • The Incredible Hulk
  • Bambi
  • Psycho
  • Creed
  • The Mummy
  • Gamera vs. Viras
  • The Cabin in the Woods
  • Iceman
  • Se7en
  • Gamera vs. Gyaos
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Polar Express
  • The Babysitter
  • Seven Samurai
  • The Matrix Reloaded
  • Gamera
  • The Invisible Man
  • Aliens
  • Murder on the Orient Express
  • A Clockwork Orange
  • Gerald's Game
  • Army of Darkness
  • Spirited Away
  • The Matrix
  • Mighty Joe Young
  • Frankenstein
  • The Exorcist
  • Bigfoot
  • Goodbye Berlin
  • Oldboy
  • Blade Runner 2049
  • The Danish Girl
  • Up
  • Thor: Ragnarok
  • Orphan
  • Paranormal Activity
  • Iron Man
  • Jigsaw
  • Geostorm
  • The Voices
  • Croc
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • The Incredibles
  • The NeverEnding Story III
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • The Howling
  • The Witch
  • The Adjustment Bureau
  • Four Against the Bank
  • Sabotage
  • The Big Lebowski
  • Blade Runner
  • The Birds
  • Zootopia
  • The Little Mermaid
  • The Hills Have Eyes 2
  • It
  • Saw IV
  • The Fog
  • The Sword in the Stone
  • The Shrine
  • Star Trek: Generations
  • Goodnight Mommy
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Big Hero 6
  • House of 1000 Corpses
  • Bullyparade: The Movie
  • The Last Dinosaur
  • The Salvation
  • War for the Planet of the Apes
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Baby Driver
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • King Kong
  • Transformers: Age of Extinction
  • The Mummy
  • The Valley of Gwangi
  • Jupiter Ascending
  • Spider-Man: Homecoming
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Nosferatu
  • Spectre
  • King Kong
  • King Kong
  • Sanctum
  • Birdman
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Blair Witch
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Extinction
  • Godzilla vs. Mechagodzilla II

Highly rated films Fabi__ missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more