Sort by

Kurt has logged 178 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red State

Red State

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Carter

John Carter

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grey

The Grey

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry