Sort by

Kurt has logged 33 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
1941

1941

1979
×
Read the review Edit this entry  
13
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry