𝔏𝔲🦇 has logged 216 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★½
Edit this entry  
16
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★★
Read the review Edit this entry