RSS feed for faith
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Junebug

Junebug

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry