Sort by

Al has logged 103 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All In This Tea

All In This Tea

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Athena

Athena

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neal Brennan: Blocks

Neal Brennan: Blocks

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hasan Minhaj: The King's Jester

Hasan Minhaj: The King's Jester

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Step-Saving Kitchen

A Step-Saving Kitchen

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hero

Hero

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Babysitter

Babysitter

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wedding Season

Wedding Season

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from Toronto

The Man from Toronto

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry