Sort by

Scott has logged 231 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Darkness

Darkness

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Gate

The Gate

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry