Sort by

Joana has logged 125 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Mimi

Mimi

2018
×
Edit this entry  
23
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
Read the review Edit this entry  
02
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Society

Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry