RSS feed for oceane
  • Five Feet Apart

    Five Feet Apart

    ★★★

    this disney channel crossover was cringe and sad tho

  • Julie & Julia

    Julie & Julia

    ★★★★★

    Paul Child died in 1994 at the age of 92.
    Julia Child died in 2004 at the age of 91.
    Mastering the Art of French Cooking is now in its 49th printing. 
    Julie Powell’s book Julie & Julia was published in 2005. She and Eric still live in Queens, although they no longer live over a pizzeria. She is a writer. 
    Her book has been made into a movie. 

    This movie is gold, i loved everything from this film
    Another brilliant movie about a woman realised by a brilliant woman

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★½

    i am going to hell for laughing at “at least they have their parents.

    their parents are dead” but it was all worth it

  • Maleficent: Mistress of Evil

    Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★½

    gaumontparnasse, paris
    with flo

  • The King

    The King

    ★★★★

    who the fuck casted a french actor to play the british king and a british to play the french one

  • A Rainy Day in New York

    A Rainy Day in New York

    ★★

    // gaumontparnasse, paris 

    watched it with louise 

  • Testament of Youth

    Testament of Youth

    ★★★★★

    i am too sad right now to write a review, will do it after

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    // gaumontparnasse, 
    with sis

  • One Direction: This Is Us

    One Direction: This Is Us

    ★★★

    oops again a rewatch maybe i miss them a lot

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★½

    Coraline is a fashion icon, try to change my mind

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★½

    UNDERRATED! 
    lily collins as fantine but where are her awards? 


    incredible performances, casting, directing, costumes or cinematography? everything was beautiful


    but  upset they changed the handkerchief incident, the Mabaeuf’s tragedy or Les Amis 


    ps: Éponine i will always describe you as the most romantic character the world will ever have

  • The Ballad of Cleopatra

    The Ballad of Cleopatra

    ★★★★★

    every time i watch it, i find myself crying, because this is the reality of the life and i fear that

    « in the end, we only regret the chances we didn’t take »