Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lucas

Lucas

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry