RSS feed for falsario80
  • Lolita

    ★★

  • Jules and Jim

  • Divorce Italian Style

    ★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★½

  • The Hustler

    ★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★

  • The Traffic Policeman

    ★★½

  • Psycho

    ★★½

  • La Dolce Vita

    ★★½

  • Ben-Hur

    ★★½

  • The Great War

    ★★

  • Rio Bravo

    ★★

  • The Widower

    ★★

  • Big Deal on Madonna Street

    ★★

  • Vertigo

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★

  • The Searchers

    ★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★

  • Rear Window

    ★★½

  • The Caine Mutiny

    ★★½

  • Peter Pan

    ★★

  • The Naked Spur

    ★★

  • Okinawa

  • Cops and Robbers

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Halls of Montezuma

    ★½

  • Bitter Rice

    ★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★

  • Dumbo

  • Fantasia

    ★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★

  • Gone with the Wind

    ★½

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • City Lights

    ★★

  • The Gold Rush

    ★★

  • Nosferatu

    ★★½

  • The Kid

    ★★