Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Young Guns II

Young Guns II

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trouble Bound

Trouble Bound

1993
×
★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Kurt & Courtney

Kurt & Courtney

1998
×
½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kurt Cobain: About a Son

Kurt Cobain: About a Son

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leaves of Grass

Leaves of Grass

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
16
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry