• Groundhog Day

    Groundhog Day

    ★★★½

    I need one of those days.

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

    Most excellent!

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★★

    It was kind of refreshing to have a much more intimate and contained "super hero" story. It feels very much like a TV movie that one could enjoy on a Sunday with a pizza.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    I fully bought the premise of the timey wimey stuff and that made it a really enjoyable ride.

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★

    Had moments that were genuine but they were held back by nonsense. It had potential to be interesting but felt like they didn't really do anything with it.

  • Akira

    Akira

    ★★★★

    25 years ago I saw a movie that blew my teenage mind, so it was amazing to see it again when it rereleased in the cinema! Akira on a huge and modern cinema was quite something.

  • Yamakasi

    Yamakasi

    ★★★½

    Parcouring Robin Hoods.

  • Summer of 85

    Summer of 85

    ★★★

    Don't think it managed to pull the emotional punches I think it tried. It came off as a low production effort with good intentions.

  • Onward

    Onward

    ★★★½

    I didn't expect to like it as much as I did, I might even think it's my favorite Pixar movie!

  • De Gaulle

    De Gaulle

    ★★½

    Felt like a kind of boring TV movie that you still were into.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★★

    So this is how it feels watching a movie and realising I'm probably dead already.

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    ★★★½

    While well made and handles a topic very much worth discussing today, it was just a little too "by the numbers".