Jeff! has logged 48 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God's Not Dead: A Light in Darkness

God's Not Dead: A Light in Darkness

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Megan

Megan

2018
×
Edit this entry  
07
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Iliza Shlesinger: Elder Millennial

Iliza Shlesinger: Elder Millennial

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
1922

1922

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everest

Everest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry