Sort by

Jeff has logged 363 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Edit this entry  
01
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★½
Edit this entry  
27
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry