• Charlotte's Web

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • The Cat in the Hat

    ★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

  • Frosty the Snowman

    ★★★½

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★★

  • The Alphabet

  • Bambi Meets Godzilla

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★★

  • Short Subject

    ★★★

  • Batman

    ★★★★

  • Thunderball

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★

  • Mothra vs. Godzilla

    ★★★★

  • Mothlight

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • King Kong vs. Godzilla

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • Creature from the Haunted Sea

    ★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★★½

  • The Uninvited

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Mickey's Good Deed

    ★★★

  • The Farmerette

    ★★½

  • Toby the Milkman

    ★★

  • Hot-Toe Mollie

    ½

  • Dinky Doodle in Lost and Found

    ★½

  • Scents and Nonsense

  • Springtime

    ½

  • The Fable of the Jolly Rounders

    ★★½

  • Colonel Heeza Liar, Detective

    ★★★

  • Felix Comes Back

    ★★½

  • The Bomb Idea

    ★★★

  • The Circus

    ★★★½

  • Fireman Save My Child

    ★★★½

  • Bobby Bumps Starts for School

    ★★★½

  • Cartoons On Tour

    ★★½

  • Lightning Sketches

    ★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Fantastic Mr. Fox - Criterion Awards Speeches

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox - Criterion Witch's Tree

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox - Criterion Indroduction

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox - Criterion The Making Of

    ★★★★½

  • Mortal Kombat Conquest: Dark Shadow

    ★★★★