• Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★★

    If Knives Out was a horror movie ... what a glorious sight.

  • Killer Klowns from Outer Space

    Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★★

    HOW DOES THIS HAVE A 3.2? WHAT IS WRONG WITH YOU PEOPLE? THEY KILL THE KILLER KLOWN ALIENS BY BOOPING THEIR SNOUTS. WHAT MORE COULD YOU ASK FOR!!!!!

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★★★½

    2010s Catchup
    DAMN. That was a lot of fun! I feel like it wasn’t convoluted (or at least not too convoluted) where I can follow along with the film, and have fun with it! Makes it a lot more of an enjoyable experience! Also considering the fact I haven’t watched any of the other films, but was able to follow along, AND greatly enjoy this film, means a lot to me! I’ll be looking forward to watching this series in…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

    I WANT MORE!!!! GIVE ME MORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    P.S. EWAN MCGREGOR I LOVE YOU

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    New Years Catchup 2019 in 2020/2010s Catchup
    I’m very confused why this and Birds of Prey have the same rating, but I like them both!

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★★½

    New Years Catchup 2019 in 2020/2010s Catchup
    Haven’t watched the first one, but four words - Garfield 3: Flabby Tabby.

  • Batman: Hush

    Batman: Hush

    ★★★★★

    New Years Catchup 2019 in 2020/ 2010s Catchup
    A whole bunch of Batfun!


    P.S. Also, I really have no idea why this a 3.0, while Batman: Year One has a 3.4! That movie sucked!
    P.S.S. Also a notable comment, I have not read the Batman: Hush comic!

  • Batman: Under the Red Hood

    Batman: Under the Red Hood

    ★★★★½

    2010s Catchup
    Jensen Ackles! JENsen Ackles! JENSEN Ackles! JENSEN ACKles! JENSEN ACKLESSSSSSSS!!!

  • Batman: Year One

    Batman: Year One

    ★★½

    2010s Catchup
    The second film I watched today that had a dude cheating on his wife and son. Weird!

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    I mean, I guess it’s better than the Spongebob Musical... but only slightly. 

  • Uno: The Movie

    Uno: The Movie

    ★★★★★

    ONE OF, IF NOT THE BEST MOVIE(S) EVER MADE!!! SO GLAD IT GOT ADDED BACK TO LETTERBOXD!

    Me: Finally got back into Achievement Hunter/Let’s Play for like the 3rd or 4th time since 2nd grade.

    Letterbox: “Here’s looking at you kid!” *Adds back Uno the Movie for the 50th time*

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

    New Years Catchup 2019 in 2020/ 2010s Catchup
    What a 900th film! I laughed, I cried, and everything in between! Thank you John Mulaney and the Sack Lunch Bunch ❤️ (And of course the adorable Jake Gyllenhall, and (also adorable) Richard Kind!)


    P.S. It’s also nice to know that other kiddies also extremely fear home invasions, and invaders, just like muah! What a world we live in!!!