RSS feed for fantom
  • Bad Boys for Life

    Bad Boys for Life

    ★★★

    An average action movie but I saw the first episode when I was young so I had some nostalgic moments during watching it.

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★

    Terrible movie.

  • Talking About Trees

    Talking About Trees

    ★★★★

    Zurich Film Festival

  • Green Book

    Green Book

    ★★★★½

    Zurich Allianz Open-Air Cinema. Very nice experience.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★

    Only one question: Why didn’t they approach the lighthouse from the sea by boats? It is so obvious. This was a stupid story.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★½

    Such a piece of crap.

  • Biutiful

    Biutiful

    ★★★★

    Such a difficult movie...

  • Wonder

    Wonder

    ★★★★½

    Very nice family movie.

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven

    ★★★½

    This remake will never be a classic.

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★½

    The story of this movie would be good, tense and touching at the same time. However I didn't like the characters in this film at all - they were not authentic enough. Not to mention that how much the English voice ruined the atmosphere of this movie.

  • 1945

    1945

    ★★★★½

    Watched at ZFF. A truely brilliant movie.

  • Stronger

    Stronger

    ★★★★

    Watched at ZFF