fapm has written 17 reviews for films rated ★★★ .

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★★

    Despite having my brain turned off, the airplane scene was a bit over the top for my taste.

    Besides that, another good action flick.

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★

    The ridiculous action starts to kick in.

    Turn off your brain and enjoy the ride.

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★★

    I guess this is the beginning of the franchise.

    Above the other three.

  • The Call

    The Call

    ★★★

    Original story with a few plot holes. That's what happen when you deal with a very sensitive subject "time travel" or some sort.

    Yeah, the ending... I totally agree with the people that didn't like it. Totally unnecessary.

  • The Devil's Doorway

    The Devil's Doorway

    ★★★

    Interesting premise and story setting with good scares and creepy scenes.

    Unfortunately it starts to get slow at the middle and the end is unsatisfying.

    Slightly above average found footage.

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★

    This was better then expected. Amazing performances!

    I was not a fan of the ending.

    Overall a good thriller.

  • Beneath Us

    Beneath Us

    ★★★

    Good simple movie and a fun watch.

    I loved the quirkiness of the psycho woman.

    I can see that this movie can be politically interpret, but I don't care for any of that. It's just a movie.

  • Possessor

    Possessor

    ★★★

    A slightly less disturbing Being John Malkovich.

    On another note, this is a fairly decent film with gruesome and gory moments.

    The story is a bit basic and it gets slow in some parts.

    I liked the ending. It was really disturbing.

  • Brahms: The Boy II

    Brahms: The Boy II

    ★★★

    I can see why some people have issues with this film, but I was expecting alot worse.

    Despite some flaws, watching this film was entertaining and fun.

    The good moments don't compensate the overall lack of story, but I do recommend this film if you want some light horror.

  • Alone

    Alone

    ★★★

    Simple concept with good execution makes this film a very competent thriller.

    The acting and the suspense were decent.

    Unfortunately, this one is a very forgettable movie, with nothing to write home about.

    Still a good watch if you just want to put something on without thinking much about it.

  • Greyhound

    Greyhound

    ★★★

    Good movie about the battles in the Atlantic between the german u boats and the allied convoys.

    Jumps right into action and you get presented with alot of shouts about coordinates and positions (maybe too many shouts).

    It has a very realistic aproach and that's why the plot is about one sentence long.

    There is just one character and it's Tom Hanks, the others are just names and faces without any character development, and that's a negative aspect I noticed while watching.

    Watch it for the historical context, action and cool effects.

  • Firewall

    Firewall

    ★★★

    This is your average thriller for your average night.