Sort by

Manan has logged 276 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Duet

Dog Duet

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Variations on a Cellophane Wrapper

Variations on a Cellophane Wrapper

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tourist

The Tourist

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Current War

The Current War

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry