• tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★

    One of those strange moments where the events of the movie are basically mirroring your own life. If you take away any pre existing knowledge about an artist and their contributions to the art form and view them through a vulnerable lens like I did as I didn’t know anything about Jonathan Larson I viewed a complex human being struggling to maintain their identity that is so tied to their passion and the sacrifice of that passion would mean the…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    The MCU can’t get any decent cinematographers and venom got Robert fucking Richardson. The power of the goo

  • After Life

    After Life

    ★★★★

    I’ve learned I was part of someone else’s happiness. What a wonderful discovery.

    The mysterious and strangely evocative nature that a realised piece of fragmented visual blur has the power over the mind of the human being it originated from to express and trigger different spectrums of existentialism and activate a specific emotion that has a hold over you for the rest of your life. Taking place in the realm of limbo, a state between the afterlife and the eventual…

  • Out of the Past

    Out of the Past

    ★★★½

    God Mitchum chewing on some thick dialogue and spitting them out like it’s another Tuesday for him while beautiful women lust after him. What more could you want from life

  • King Richard

    King Richard

    ★★★

    Reinaldo Marcus Green directed the shit out of this thus elevating it from simply being another Oscar bait that it’s pretty average screenplay would have initially offered but the human depiction of a complex father and his struggle to achieve greatness from his daughters was pretty riveting about halfway through until the overlong runtime becomes a hindrance towards the end. Always love it when Will Smith leaves behind his famous movie star badge to inhabit extremely human performances while sometimes…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★½

    Edgar Wright, the UK’s most famous genre fanboy ditches the comfort cushion he’s always utilised to exhilarating results in the form of visually smart comedies to sit in the big boys chair of hardcore filmmakers from the 60s making pulpy, dirty movies usually about women being killed that were made by men of a different generation/ creeps so now swoops in Wright to make an updated appropriate to the 21st century horror movie to tell everyone something we never knew,…

  • Morning Glory

    Morning Glory

    ★★★

    Honestly after a tiring day of work I just wanted to hate watch/dumb and sickly sweet but was actually surprised by how invested I felt for this obviously predictable yet breezy movie that’s carried by the wonderful chemistry between Rachel McAdams and Harrison Ford. I loved Ford’s performance playing on his own grumpy uninterested persona but when he starts making those Frittatas at the end I couldn’t help but having this giddy feeling of warmth. I love it when Harrison…

  • Funeral Parade of Roses

    Funeral Parade of Roses

    ★★★★

    Transgressive and provocative in the depiction of normalisation of people embracing their identity that’s showcased through equally transgressive filmmaking that negates the limitations and laws of cinematic expectations inducing visual and auditory chaos that never lets itself be tied down by following rules instead introduces and blends fiction and non fiction, assaults of visual templates that seem exists in a universe of its own, fluidity of narrative if you even wanna simply name it a standard narrative instead it evokes…

  • The Black Cat

    The Black Cat

    ★★★

    Lugosi and Karloff absolutely killing it in this dread induced expressionistic deadly battle of life and death between an oppressor and a victim finally achieving the revenge for everything that was taken away from him. The gorgeous direction and nightmarish images of women in glass boxes presented and maintained to serve the sick mind of a cult leader trying to preserve purity but through his demented actions, although the story is beat by beat pretty average atleast until it’s intense conclusion begins but I still credit the excellent ending to the direction.

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★

    Much more mature in its presentation of themes than I was lead to believe through its reputation. Disrupts while also creating cliches of the high school coming of age to come for decades because it skips the big moments of high school stories and instead collects those experiences through five misunderstood teenagers who will never really be understood through the hollowness visions of adults who only want to see what they wish to see and apply that badge of misfit…

  • Rust and Bone

    Rust and Bone

    ★★★★

    Bruised and broken bodies, bones and souls slowly melting away due to their own arrogance and ignorance of the vulnerability of their deeply flawed personalities until they start immersing themselves at the opportunity of finding an honest passionate form of love amidst the world of poverty, violence and sexual desires that cannot be achieved through any other means of honest encounters, only through the messiness of their own personal lives can they find the solace away from shame and self destruction…

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★★

    Adored this influential giallo’s decision to move the narrative through each character becoming a victim of the murderer at large through a major set piece and avoiding the often seen protagonist who comes across the killings becomes entangled in the conspiracy in this stylishly captivating and expertly helmed piece of pulpy horror balancing the dread through nightmarish soothing colours otherwise become assaultive and an indication of the threat looming large with finding brutal ways of showing the killings and exposing…