FaresNagy has logged 208 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Before... Collection

The Before... Collection

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Reappearing Duck

The Reappearing Duck

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

The Road to El Camino: Behind the Scenes of El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry