Sort by

gretta has logged 333 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Self-Referential Traverse

Self-Referential Traverse

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cool World

Cool World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roar

Roar

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zoo zéro

Zoo zéro

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bear

The Bear

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Secret of Magic Island

The Secret of Magic Island

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Realms of the Unreal

In the Realms of the Unreal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Macross: Do You Remember Love?

Macross: Do You Remember Love?

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy the Kid and the Green Baize Vampire

Billy the Kid and the Green Baize Vampire

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steel Dawn

Steel Dawn

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La poupée: Le curé et les mannequins

La poupée: Le curé et les mannequins

1899
×
Edit this entry  
11
The Mechanical Butcher

The Mechanical Butcher

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Asylum

Asylum

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jingle Cats Christmas

Jingle Cats Christmas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jug Face

Jug Face

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry