gretta has written 10 reviews for films rated ★½ .

  • Raising Arizona

    Raising Arizona

    ★½

    there. I watched it. now stop telling me to watch it. I like Nick Cage even less now. I like the coen brothers less now. sometimes I really wonder what the hell is wrong with my friends because they sure love some bad crap but then I remember they're all stoners and that's okay I still love them but man some of these movies really make me want to facepalm my face clean off Ren & Stimpy style

  • Rain Man

    Rain Man

    ★½

    boo

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★½

    lately I have so many zingers and talking points as I am watching the film, but once I get out of the theater i've forgotten them all. maybe because theaters all serve beer now.

    I was not impressed with this film. in fact I found nothing at all to even enjoy about it.

  • Trancers 4: Jack of Swords

    Trancers 4: Jack of Swords

    ★½

    distractingly cheesy to have on while having sex. If you wanna bring a disruptively comic element into the bedroom try this

  • Vampire in Venice

    Vampire in Venice

    ★½

    Should have been a music video.
    Do you want a vampire movie where the vampire just throws people out of windows onto spikes? Do you want a vampire movie with new and completely arbitrary rules about where vampires come from and how to kill them?

    I watch a lot of bad movies but seriously this one was bad. Not VEROTIKA bad, but pretty damn bad.

  • Hard Ticket to Hawaii

    Hard Ticket to Hawaii

    ★½

    we got halfway through and gave up. not bad enough to be fun, just a lot of 80s bodies on display which is something I never actually care to see. I love garbage movies, but there's not enough beer in the world to make this watchable for me. Even with the snake. Oh well!

  • The Loveless

    The Loveless

    ★½

    Have you ever wished Scorpio Rising was more like Crybaby?

    I am biased 'cause I hate greasers, but I thought this was boring AF

  • Meatball Machine

    Meatball Machine

    ★½

    i'm confused about which movie i actually watched but we gave up with 23 minutes left and watched Oily Maniac instead which was a barrel of laughs

  • Sorceress

    Sorceress

    ★½

    the ending was really cool but everything else was totally unbearable. imdb reveals some fun drama involving the lads' real-life tax evasion scandal. Pando's actor did a voice on Robotech, too!

    the end was really cool but otherwise this was very, very bad.

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★½

    This was a boring movie but I liked all the Christmas lights and vintage lamps in the underground lair. If you want to see hot legs and hear a woman scream over bad synth music for 1.5 hours there are definitely better things to watch for that.