gretta has written 26 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Belle de Jour

    Belle de Jour

    ★★★★½

    h o t t t

    saw this just today for the first time ever. in a theatre in 35mm 😫

  • Snake in the Eagle's Shadow

    Snake in the Eagle's Shadow

    ★★★★½

    Jacky Chan is a living breathing work of art. Thanks Kung Fu Theater for showing this in 35mm. Spellbinding.

  • The Invincible Armour

    The Invincible Armour

    ★★★★½

    A+ Kung-Fu. Watched the only 35mm reel in existence and man it looked great. You can't go wrong with this one, tons of fun. Huevos! Thanks Dan Halstead & Hollywood Theatre!

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★½

    So one funny thing us I've never actually seen this woman in film until now, but I've listened to her music a lot. When she looks at the camera like that I actually get chilled to the bone. Gorgeous film and the recycled Kamen Rider music made me smile.

  • The Turin Horse

    The Turin Horse

    ★★★★½

    I love potatoes.

  • Phenomena

    Phenomena

    ★★★★½

    Dear friends have insisted for years that I watch this film because it stars me. I can't say I agree with their generous evaluation of me but this movie was totally excellent. Surreal fairy tale films are my jam and I do love bugs. Jennifer is painfully beautiful. Gonna cover up all my mirrors now forever.

  • Alucarda

    Alucarda

    ★★★★½

    Fantastic!
    And the (English) version I watched had (English) subtitles that were only approximate which always tickles my fancy and heightened my enjoyment of this totally exploitative sexy Satanic vampire lesbian convent film

    not generally a fan of lesbian vampires, like at all, but if everyone is insane and there are skeletons laying around all nasty and there's lots of fog and stuff I can get into it. nuns are cool though. love their passion. never a dull nun in these things

  • Things

    Things

    ★★★★½

    The blood in this place! it's unbelievable!

  • Things

    Things

    ★★★★½

    They ate Susan! They ate her to the skull!!

  • Glen or Glenda

    Glen or Glenda

    ★★★★½

    Enchanting. I love this film and I am so glad it exists.

  • Dead End Drive-In

    Dead End Drive-In

    ★★★★½

    Rad aesthetics, cringe vocal tracks, a nice message. And Turkey Shoot!!! I love Australia

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    at first I was like "it's nice to see myself represented on screen" and then I was like "but can I even increase my kill count now that I'm an adult?"

    this was an interesting thing to incidentally double feature with GLEN OR GLENDA?

    I loved this film. also I wish I was a real boy. k bye