Sort by

el has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
30
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Read the review Edit this entry