Sort by

Austin has logged 570 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry