Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Edit this entry  
05
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Capone

Capone

1975
×
½
Edit this entry  
04
New Wave: Dare to be Different

New Wave: Dare to be Different

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Harper

Harper

1966
×
★★½
Edit this entry  
04
Losin' It

Losin' It

1983
×
★★
Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Romantic Comedy

Romantic Comedy

1983
×
★★
Edit this entry  
03
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★
Edit this entry  
03
Four Times That Night

Four Times That Night

1971
×
★★
Edit this entry  
03
The Wrong Box

The Wrong Box

1966
×
★½
Edit this entry  
03
Take Me Naked

Take Me Naked

1966
×
½
Edit this entry  
03
Mother, Jugs & Speed

Mother, Jugs & Speed

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bedazzled

Bedazzled

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
02
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Relax Freddy

Relax Freddy

1966
×
★★½
Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Slaughter

Slaughter

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
01
France société anonyme

France société anonyme

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Murder in the Dark

Murder in the Dark

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★½
Edit this entry  
01
The Graduation

The Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Rise and Rise of Michael Rimmer

The Rise and Rise of Michael Rimmer

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
Edit this entry  
31
At the First Breath of Wind

At the First Breath of Wind

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
A New Life

A New Life

2002
×
★★
Edit this entry  
31
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★½
Edit this entry  
30
Emergency Kisses

Emergency Kisses

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Revolution Is Only a Beginning. Let's Continue Fighting.

The Revolution Is Only a Beginning. Let's Continue Fighting.

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★½
Edit this entry  
30
Person to Person

Person to Person

2017
×
★½
Edit this entry  
30
À l'aventure

À l'aventure

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
½
Edit this entry  
29
Drugstore Romance

Drugstore Romance

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Belleville Baby

Belleville Baby

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
½
Edit this entry  
29
Left On Purpose

Left On Purpose

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Scott Walker: 30 Century Man

Scott Walker: 30 Century Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
½
Edit this entry  
28
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Belle Toujours

Belle Toujours

2006
×
★★½
Edit this entry