RSS feed for FarrierCollins
  • Bullitt

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • The Thomas Crown Affair

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★

  • Grand Prix

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★½

  • Thunderball

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Marnie

    ★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • Charade

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • Dr. No

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Blob

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • The Seven Year Itch

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • Niagara

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★½

  • Day of the Fight

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★