Martin has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Regresa

Regresa

2010
×
Edit this entry  
17
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Salad Mixxxer

The Salad Mixxxer

2014
×
Edit this entry  
22
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Edit this entry